تبلیغات
دنیای بزرگتر اززمین - ستاره های متغیر
تاریخ : جمعه 7 بهمن 1390 | 08:13 ب.ظ | نویسنده : هانا

ستاره های متغیر

ستاره های متغیر ستاره هایی هستند که به صورت منظم یا غیر منظم تغییر نور می دهند.

این ستارگان به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند.

ولی به طور کلی به دو دسته ذاتی و غیر ذاتی تقسیم می شوند.

متغیر های ذاتی خود به دو دسته تپشی و فورانی تقسیم می شوند.

متغیر های تپشی : این نوع متغیر ها زمانی که سوخت یکی از عناصرشان تمام می شود به علت کم شدن دما سطحشان کمی بزرگ می شود ولی برای ادامه حیات کوچک می شوند تا با افزایش فشار عناصر دیگر تولید کنند.

معروفترین آنها :

دلتا قیفاووسی با دوره تناوب حدود 1 تا 150 روز 

rr شلیاقی با دوره تناوب 0/3 تا 0/9 روز و قدر مطلق ثابت

ستاره های بلند مدت ( میرا گونه ) سر دسته این متغیر ها ستاره اومیکرون - قیطس که بیشتر با نام میرا شناخته شده است با دوره تناوب 80 تا 1500 روز .

و از جمله این متغیر ها می توان به غول سرخ ها اشاره کرد غول سرخ ها زمانی که پوسته شان بزرگ می شود با افزایش نور مواجه می شوند ولی جاذبه پس از مدتی پوسته را تا جایی که می تواند جمع می کند ولی باز پوسته باز می شود و به همین روال معمولا غول های سرخ جزو متغیر های غیر منظم (متغیر هایی که دوره تناوب یکسانی ندارند) هستند.

متغیر های فورانی : متغیر هایی هستند که با انفجار یک ستاره بوجود می آیند و به چند دسته تقسیم می شوند:

ابرنواختر ها :این دسته از ستاره ها جرمشان بیشتر از 1/2 جرم خورشید است و در زمان مرگ بدلیل جرم زیاد فشار زیادی نیز بر آنان وارد می شود و ستاره در یک انفجار جرم اضفه را خارج می کند روشنایی این انفجار به قدری است که اگر در کهکشان ما ستاره ای منفجر شود این ستاره مانند ماه در آسمان می درخشد و در صبح نیز دیده می شود.!!!

نواختر ها : زمانی است که دو ستاره که به دور هم می چرخند یکی از آن ستاره ها که جرم بیشتری دارد ماده ی ستاره ی دیگر را به سمت خود بکشد و در این زمان با برخورد ماده با ستاره انفجاراتی بر روی سطح ماده انجام می شود که به آن نواختر می گویند.

و دسته ی دیگر غول سرخ هایی هستند که در دوره های نا منظم با فوران شراره هایشان موجه می شوند و گاهی تا 9 قدر نیز روشن می شوند .

متغیر های غیر ذاتی : این نوع متغیر ها بدلیل اتفاقات درون ستاره انجام نمی شوند و به دو دسته تقسیم می شوند :

1- متغیر های گرفتی زمانی است که دو ستاره در حال چرخش بدور هم مانع همدیگر شوند ( مانند خورشید گرفتگی ) و از نور یکدیگر بکاهند.

2- متغیر های چرخشی به ستاره ها ی بیضی شکل می گویند که در هنگام چرخش سطوح مختلف خود را نمایان می کنند.