تبلیغات
دنیای بزرگتر اززمین - دهمین سیاره ی منظومه شمسی!
تاریخ : یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 | 06:17 ب.ظ | نویسنده : هانا
سال هاست كه در كتاب های درسی علوم و جغرافیا، با منظومه شمسی آشنا می شویم و به ما گفته می شود كه منظومه شمسی، سامانه ای است كه در آن ۹ سیاره به دور ستاره فروزنده خورشید می چرخند. دو سال پیش، سیاره دهم موجود در این منظومه نیز شناسایی شد، ولی به جهت كامل نبودن اطلاعات علمی در دسترس، نهادهای معتبر از جمله انجمن بین المللی نجوم از تأیید آن خودداری می كردند. تا اینكه بالاخره دیروز این سیاره كه قطر آن تقریباً ۳هزار كیلومتر و نام علمی آن «۲۰۰۳ یوبی ۳۱۳» است، مورد تأیید قرار گرفت.
هرچند این اكتشاف، كار دانش آموزان را سخت تر خواهد كرد و از این به بعد باید ویژگی های ده سیاره را به یاد داشته باشند، ولی در هر صورت خبر مربوط به آن را در صفحه ۶ بخوانید.

گروه علمی فرهنگی: انجمن بین المللی نجوم اكتشاف دهمین سیاره گردنده به دور خورشید را كه در مرز منظومه شمسی قرار دارد تأیید كرد. 
این شیء ابتدا در سال ۲۰۰۳ كشف شده بود اما سیاره بودن آن اخیراً تأیید شد. 
فاصله این شیء از خورشید بیش از دو برابر فاصله پلوتون از خورشید است. تاكنون تصور می شد پلوتون دورافتاده ترین سیاره منظومه شمسی است. جرم این سیاره حداقل به اندازه پلوتون است. 
سیاره جدید كه نام علمی آن «۲۰۰۳ یو بی ۳۱۳» و قطر آن تقریباً سه هزار كیلومتر است توسط ستاره شناسان در كالیفرنیا و هاوایی كشف شد. 
این بزرگترین جرم آسمانی است كه از زمان اكتشاف نپتون در سال ۱۸۴۶ در مدار خورشید كشف می شود. 
هنوز جزییات كاملی در مورد این جرم آسمانی در دست نیست، اما مشخص شده است كه در مداری نامتعارف گردش می كند و فاصله آن با خورشید هرگز كمتر از فاصله نپتون با مركز منظومه شمسی نیست و بخش اعظم مدار آن در فاصله ای دورتر از سیاره پلوتون قرار دارد. 
فاصله متوسط نپتون و پلوتون از خورشید به ترتیب ۱/۳۰ و ۵/۳۹ برابر فاصله متوسط زمین از خورشید است كه خود به بیش از ۱۵۰ میلیون كیلومتر می رسد كه آن را یك واحد اخترشناسی (AU) می نامند. 
به گفته اخترشناسان كمابیش مشخص است كه این سیاره از یخ و توده های سنگ تشكیل یافته است. 
به دلیل خاصیت این جرم در انعكاس نور، اندازه گیری آن با حاشیه خطای قابل توجهی همراه بوده و هنوز ابعاد واقعی آن مشخص نشده است. 
در سال ۲۰۰۴ ، اخترشناسان آمریكایی جرم دوردست دیگری را با قطر حدود ۱۷۰۰ كیلومتر در منظومه شمسی شناسایی كردند و آن را «سدنا» نامیدند. 
در حال حاضر، دو گروه از اخترشناسان همزمان كشف این جرم كیهانی را اعلام داشته اند. 
قرار است كاشفان جرم جدید یافته های خود را در كنفرانس اخترشناسی كمبریج در ماه سپتامبر (شهریور- مهر ماه) سال جاری ارایه دهند. 
به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، اخترشناسان موسسه اخترفیزیك آندلس در اسپانیا گفته اند كه جرم جدید را در ادامه برنامه بررسی حاشیه منظومه شمسی كشف كرده اند كه از سال ۲۰۰۲ ادامه داشته است. 
گروه اخترشناسی آندولس این جرم را EL612300 نام داده است. 
در همان حال، اخترشناسان آمریكایی كاشف سدنا همین جرم را كشف كرده و آن را K40506A نامیده اند.برگرفته از:forum.persiantools.com